UOLP - Sıkça Sorulan Sorular

1. Uluslararası Ortak Lisans Hazırlık Programında Hazırlık eğitimine katılmak zorunda mıyım?

Uluslararası Ortak Lisans Programında Hazırlık eğitimi zorunludur. Eğer bölümünüz tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği olan (TOEFL iBT & PTE Academic) sınavlardan skorunuz var ise dersler başlamadan skor belgenizi ibraz edip hazırlık programından muaf olabilirsiniz. Kabul edilen sınavlar ve bölümlere göre puanları için:

https://www.sis.itu.edu.tr/TR/mevzuat/ingilizce-gecerli-sinavlar.php

2. Hazırlık Programını dondurabilir miyim?

Hazırlık programını dondurma koşulları ile ilgili İngilizce Hazırlık Yönetmeliği İzinli Sayılma başlığını altında detaylı bilgi alabilirsiniz.


3. İTÜ Yeterlilik sınavına girerek UOLP Hazırlık Programından muaf olabilir miyim?

SUNY öğrencileri İTÜ Yeterlilik sınavına girerek UOLP Hazırlık Programından muaf olamaz. Öğrenciler eğitimlerine Amerika’da devam edecekleri için uluslararası geçerliliği olan TOEFL iBT ya da (bazı bölümler için) PTE Academic sınavına girmeleri gerekmektedir.

Kabul edilen sınavlar ve bölümlere göre puanları için:

https://www.sis.itu.edu.tr/TR/mevzuat/ingilizce-gecerli-sinavlar.php

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi öğrencileri İTÜ Yeterlilik sınavına girerek Hazırlık programından muaf olabilir.


4. İTÜ Yerleştirme Sınavına girmek zorunda mıyım?

Yerleştirme sınavına girmeniz tavsiye edilir. Sınav sonucuna göre seviyenize uygun bir kura yerleştirilir ve eğitimize başlarsınız.

5. Uluslararası Ortak Lisans Hazırlık Programında derslere devam zorunluluğu var mı?

Hazırlık programında derslere devam zorunluluğu vardır.


6. UOLP Hazırlık programında derslere devam etmezsem ne olur?

Devam zorunluluğunu yerine getirmeyen öğrencilerimiz, devamsızlıkları nedeniyle başarısız sayılır ve derslere devam hakkını kaybederler.


7. UOLP Hazırlık Programında yapılan sınavlardan başarısız olursam ne olur?

Hazırlık Programında yapılan sınavlardan %50 başarı ortalaması istenir. Başarı ortalamasını sağlayamayan öğrencilerimiz Hazırlık Programından başarısız sayılır.


8. UOLP Hazırlık Programında Yaz Okulu zorunlu mu?

UOLP Hazırlık Programında Yaz Okulu zorunlu değildir.


9. TOEFL iBT ve PTE Academic sınavlarına nasıl kayıt olabilirim?

TOEFL iBT ve PTE Academic sınavlarına kayıt olabilmek için ilgili sınavların websitelerinden kendinize hesap açmanız gereklidir. Hesabınızı açtıktan sonra sınav için yer, gün ve saat seçip sınava kaydolabilirsiniz.

TOEFL iBT sınavına kayıt olmak için: https://v2.ereg.ets.org/ereg/public/customer/create

PTE Academic sınavına kayıt olmak için: https://mypte.pearsonpte.com/users/profile/quick-registration/basic-info


10. TOEFL iBT ya da PTE Academic sınavına her yerde girebilir miyim?

TOEFL iBT ya da PTE Academic sınavına devlet üniversitesi sınav merkezlerinde girdiğiniz takdirde belgeniz kabul edilir. Özel kurumlardan alınan TOEFL iBT ya da PTE Academic belgeleri kabul edilmez.

Yurtdışından alınan TOEFL iBT ya da PTE Academic belgelerinde bu şart aranmaz.


11. TOEFL iBT ya da PTE Academic sınavından yeterli skoru aldım. Bundan sonra ne yapmalıyım?

Yeterli skoru aldıktan sonra belgenizi UOLP Koordinatörlüğüne onaylatmanız gerekmektedir. Belgenizi onaylatmak için UOLP Koordinatörlüğüne belgenizi öğrenci numaranız, TOEFL iBT kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak mail atabilir ya da İTÜ YARDIM (itu.edu.tr) bilet açarak belgenizi iletebilirsiniz. Belgenizin kontrolü yapıldıktan sonra onaylanıp Öğrenci İşlerine gönderilir.


12. Hazırlık programının ilk yılında yeterli TOEFL iBT ya da PTE Academic skoru alamadım. Bundan sonra ne yapmalıyım?

Hazırlık Programında iki yıl hakkınız vardır. Programın ilk yılı zorunludur. İlk yılın sonunda yeterli skoru alamayan öğrencilerimiz isterlerse ikinci yıl kayıt olarak hazırlık programına devam edebilirler. Hazırlık Programına kayıt olmak istemeyen öğrencilerimiz kendi imkanlarıyla sınava hazırlanabilirler.


13. Hazırlık programında ikinci yılımdayım. TOEFL iBT ya da PTE Academic sınavından yeterli skoru alamazsam ne olur?

Hazırlık programında yasal olarak 2 yıl hakkınız vardır. Programın ikinci yılında olan öğrencilerden Yaz okulunun bitişine kadar dil yeterlilik belgelerini vermeleri istenir. Belgesini veremeyen öğrencilerin okul ile ilişiği kesilir. Bu durumda olan öğrencilere yatay geçiş hakkı verilir. Yatay geçiş ile ilgili detaylı bilgi için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.


14. UOLP Hazırlık programı duyurularını nereden takip edebilirim?

UOLP Hazırlık programı duyurularını http://www.ydy.itu.edu.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.


15. UOLP Hazırlık programı ücretini ne zaman ve nereye yatırmalıyım?

UOLP Hazırlık programı ücretini akademik takvimde belirtilen tarihlerde ilgili bankaya öğrenci numaranızı vererek yatırabilirsiniz.