Neden İtalyanca?

İtalyanca, pek çok nedenden ötürü popüler bil dil olmaya başlamıştır. Her şeyden önce İtalyanca, müzik, sanat, yemek, sinema ve modanın dilidir. Her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çeken bu müzikal dil, sadece nasıl konuşulacağını öğretmekle kalmaz, aynı zamanda size oldukça ilginç ve bir o kadar da eski bir kültürün kapılarını açar. Ayrıca, “İtalya’da üretilmiştir” damgası, dünyanın her yerinde yaygın olan bir kalite işaretidir ve mutfak sanatlarından mimariye kadar sayısız alanda faaliyet gösteren kuruluş ve işletme, İtalyan firmalarıyla temas halinde iş yapmaktadır.

Genel Bilgiler

Haftada 4 saatlik ders içeren üç ders bulunmaktadır:
101. Bu ders, hiçbir İtalyanca bilgisi olmayan yeni başlayan öğrencilere yöneliktir. Dilin temel yapısı öğretilir ve dersin hedefi, CEFR* A1 seviyesine ulaşmaktır.
102. Yeni başlayanlara yönelik OLMAYAN bu ders, temel İtalyanca bilgisi gerektirir. Derse kaydolmadan önce lütfen okutmanla görüşün. Dersin hedefi, CEFR A1 seviyesine ulaşmaktır.
201. Bu ders, genel İtalyanca bilgisine sahip, orta altı seviyedeki öğrencilere yöneliktir. Derse katılan öğrenciler dili daha akıcı konuşur hale gelir ve daha karmaşık cümleler öğrenir. Dersin hedefi, CEFR A2 seviyesine ulaşmaktır.
* CEFR: Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırması.

Üç ders de CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera / Yabancılar için İtalyanca Dil Sertifika Programı) kapsamında başarılı olmayı hedeflemektedir.

Ders Kitabı

101 ve 102 ders kitabı: Piantoni, Ghezzi, Bozzone, Loescher Editore, 2013-2015, Nuovo contatto A1
201 ders kitabı: Piantoni, Ghezzi, Bozzone, Loescher Editore, 2013-2015, Nuovo contatto A2
201 ders kitabı: Nuovo Contatto A2
Tavsiye edilen: İtalyanca-Türkçe / Türkçe-İtalyanca Sözlük (Zanichelli)

Koordinatör: Valentina Elmetti
E-Posta: velmetti@itu.edu.tr

Öğretim Görevlisi: Lina C. Augello
E-Posta: linaaugello@hotmail.it