24 Mart 2017 tarihinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda III. İspanyol Kültür Atölyesi düzenlendi. Maçka Kampüsü'nde yapılan aktiviteler, Cervantes'in "Birlikten kuvvet doğar" ve Charlemagne'nin "Başka bir dile sahip olmak, ikinci bir ruha sahip olmaktır" sloganıyla gerçekleşti.

Atölyenin amacı İspanyol kültürünü bir araç olarak kullanarak, öğrencilerin hislerine dokunmak ve onlarda karşılıklı anlayış, saygı ve tolerans gibi değerleri geliştirmekti. Aynı zamanda, "farklı insanların ve farklı toplumların bir bütün halinde olması" ve "gücümüzü ve güzelliğimizi korumak için birlik halinde kalma"nın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktı.

Atölyeye katılan 200 öğrenci, İspanya bayrağının renklerini taşıyan tişörtler giydi. Grup liderleri sarı, diğer öğrenciler de kırmızı renk tişörtlerden giydiler. Tişörtlerin üzerinde “İTÜ’de İspanyolca öğreniyorum” ve “Arı gibi ol” yazılı cümleler vardı. Öğrenciler, İspanyolca konuşan ülkelerin isimlerini taşıyan gruplar halinde katılım sağladılar.

Bu üçüncü kez gerçekleştirilen atölyede öğrenciler beş duyuyu kullanarak İspanyol kültürünü öğrendi ve hissetti: İspanyol yaşamından müzikler dinledi, çeşitli İspanyol danslarını gördü, İspanyol mutfağından lezzetler tattı,  İspanyol barış sanatlarına dokunan siyaset ve coğrafya oyunları oynadı. Ve son olarak "Çiçek Savaşı"yla İspanyol havasını tatmış ve koklamış oldu. En son da, öğrenciler hep beraber ağaçları rengarenk süslediler ve İspanyolca kelimelerle donattılar.

Daha fazla detay için, sizi ekteki kitabı incelemeye davet ediyorum.

María Victoria Gálvez Frutos

-Yabancılar için İspanyolca Eğitmeni-