“Yabancı bir dil olarak İspanyolca'yı öğretmek, İspanyol Kültürü'nü de öğretmek anlamına gelir.”

25 Aralık 2016 tarihinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda bir İspanyol Kültür Atölyesi düzenlendi. Maçka Kampüsü'nde yapılan aktiviteler, Charlemagne'nin "Başka bir dile sahip olmak, ikinci bir ruha sahip olmaktır" sloganıyla gerçekleşti.

Atölye çalışmasının amacı, ikinci bir dil olarak İspanyolca'yı öğrenmenin önemini vurgulamaktı. İspanyolca dili, öğrenciler arasında ‘‘farklı insanların ve farklı toplumların bir bütün halinde olması’’ ve ‘’gücümüzü ve güzelliğimizi korumak için birlik halinde kalmanın önemi’’ gibi belirli değerleri desteklemek için bir araç olarak kullanıldı.

Atölyeye katılan 100’den fazla öğrenci, İspanya bayrağının renklerini taşıyan tişörtler giydi. Tişörtlerin üzerinde “İTÜ’de İspanyolca öğreniyorum” ve “Arı gibi ol” yazılı cümleler vardı. Öğrenciler, İspanyolca konuşan ülkelerin isimlerini taşıyan gruplar halinde katılım sağladılar.

Etkinlikte, öğrenciler İspanyolca canlı müzik çaldılar, İspanyolca şiir okudular ve İspanyol masa oyunları oynadılar. İspanya siyasetinin ve coğrafyasının temel kavramları açıklandı, eski bir İspanyol geleneği olan “çiçek savaşı’’ yapıldı. Öğrenciler, Gaudi'nin çalışmalarından esinlenerek renkli kağıtlarla mozaikler yaptılar. Atölyede bir de dostluk bilezikleri yapıldı.

Daha fazla detay için, sizi ekteki kitabı incelemeye davet ediyorum.

María Victoria Gálvez Frutos

-Yabancılar için İspanyolca Eğitmeni-